På en av årets varmaste dagar (känns så i allafall) så har vi plockat ner poolen och börjat med att plocka ihop inför höst/vinter. Gräsmattan fick sig en omgång den med?
Igår fylldes ligghallen med nytt grus. 9 kubik var det och det räckte runt om också. Ungefär vartannat år behövs det nytt. Drömmen är att kunna gräva ur, dränera och fylla upp så vi slipper leran?. Men en ridbana står också på önskelistan….fast antagligen kommer det att bli när kök och vardagsrum är urgrävt, grunden ventilerad och bergvärmen är på plats?, ja och så tvättstugans renovering, ladans dränering, gym/spa, nytt hönshus och så ny inredning till stallet ☺️. En liten nätt ”att göra lista”?.
Läser i Granngårdens tidning att rosor ska pysslas om mm men våra växer friskt ändå, haha??. Trädgårdsintresserade är vi ju inte direkt, bäst är om den sköter sig själv.
Ett sista fönster kvar att måla är det också. Tiden går för fort, dagarna är för korta?.
Lev väl och älska det du gör?
Lämna ett svar